SP 2010 İle Gelen Bazı Yenilikler

25 May, 2010

  • Ribbon: İlk göze çarpan özellik tabi ki görsellik, SP 2010 ile birlikte artık daha zevkli bir görsel yapı dikkatlerden kaçmıyor, Office 2007 ile birlikte ortaya çıkan “Ribbon” Sharepoint 2010 ile birlikte geliyor. Ribbon gerek Web Part düzenlerken, gerekse herhangi bir site’ı düzenlerken 2007’ye nazaran büyük kolaylık ve keyfiyet. Ribbon’nun aslında en büyük özelliği ve önemi ise office kullanıcılarının ya da son kullanıcıların sharepoint kullanırken alışık oldukları bir yapıda, alışık oldukları bir menü kullanacak olmalarıdır, bu hem kullanımı arttırır, hem de işleri daha da kolaylaştırır. Bu açıdan Ribbon gerçekten önemli bir adımdı.


  • SSP? (Shared Service Provider): Artık SSP yok! Yeni mimaride Service Application’lar var artık. Klasik bir SharePoint 2010 yeniliği, daha esnek ve daha etkin yapının en önemli özelliği.

Workflow: SP 2010 ile birlikte daha zengin workflow etkinlikleri mevcut. Bunun yanında Visio 2010 ile de workflowlar hazırlayabilir, bunları Sharepoint Designer ile destekleyebilirsiniz.

  • Central Administration: Görsel değişiklikler central administrationda da göze çarpıyor, sadece görsel değil tabi, teknik olarak da Central Administration tarafında önemli değişiklikler mevcut. Mesela “Health Analyzer”; sistem uzmanı arkadaşların yabancı olmadığı “Best Practice Analyzer Tool” tadında bir araç, oldukça faydalı.Health Analyzer


  • Sharepoint Workspace: Birlikte çalışmak hiç bu kadar zevkli ve kolay olmamıştı…


Bir çok farklı özelliği daha sonra, daha detaylı şekilde inceliyor olacağız. Sharepoint 2010 “birlikte çalışma”nın doruk noktalarına doğru ilerliyor…
Görüşmek üzere.

1,402 total views, 2 views today

Leave a Comment

Next post: