Sharepoint 2010 IFilters

25 August, 2010

Sharepoint varsayılan olan bir çok formatı indexliyor ve aramalarda kolaylıklar sağlıyor fakat kullanımı yaygın olan formatların indexlenmesi ve aramalarda ulaşılabilmesi için filterlar kullanılıyor, örneğin PDF indexlemek için Sharepoint 2010 üzerinde bir kaç değişiklik yapmamız gerekiyor. Şöyle ki;

Aşağıda bir office dosyası ve bir de PDF dosyası görüyoruz, office dosyası gördüğünüz gibi daha önceden tanımlanmış bir ikona sahip.

Yapmamız gereken, öncelikle portalimizin PDF’i tanımasını sağlamak bunun için;

  • C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\14\TEMPLATE\IMAGES bu adrese elimde bulunan pdficon.gif adlı dosyayı kopyalıyorum.
  • C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\14\TEMPLATE\XML klasörün içinde bulunan DOCICON.XML dosyasını Notepad ile açarak resimdeki gibi ekliyorum ve kaydediyorum.

  • DOCICON.XML’i kaydedip çıktıktan sonra PDF ikonu portal üzerinde yine de görülmeyecektir, bunun için start à run à iireset diyerek IIS’in resetlenmesini sağlıyoruz, sayfayı yeniledikten sonra artık ikon olarak PDF’i görmeye başlayacaksınız.
  • Portal üzerinde PDF’i tanıttıktan sonra, aramalarımızda çıkması için .pdf formatını search service’ine eklememiz gerekiyor, bunun için;
  1. Central Administration àManage Service Applications à Search Service Application à Manage File Types
  2. Burada New File Type kısmında pdf olarak yeni bir dosya türü ekliyoruz. Dosya türünü eklediğinizde listede pdf formatını ve ikonunu göreceksiniz.
  • Artık PDF olarak portal üzerinde aramalar gerçekleştirilebilir fakat hala bir PDF’in içindeki kelimeyi arayamıyoruz yani indexing yapamıyoruz, tam da burada Ifilter kullanmamız gerekiyor, piyasadaki en iyi filter olan Foxit Filter’ı buradan indirdikten sonra, basit şekilde kurarak portal üzerinde herhangi bir PDF içindeki bir kelimeyi indexlemeyi başarmış bulunuyoruz.

1,540 total views, 2 views today

Leave a Comment

Previous post:

Next post: