SharePoint Server 2010 Administration ToolKit İncelemesi ve Diğer Detaylar

2 November, 2010

SharePoint Administration Toolkit ile ilgili bazı önemli detaylara göz atmakta fayda var. Administration Toolkit neler içeriyor, neler yapılabiliyor, bir göz atalım.

Öncelikle SharePoint Administration Toolkit (SP Server 2010) içeriğinin kurulabilmesi için bazı haklara ihtiyacımız olacak, örneğin; Load Testking Kit, Security Conf. Wizard (SCW), Content Management Interoperability Services (CMIS) connector için Farm Administrator ve Local Administrator hakları yeterli, bunun yanında User Profile Replication Engine için ise sadece Local Administrator yeterli oluyor.

The Load Testing Kit

LTK ile MOSS üzerinde çalışan sistemin ve topolojinin SharePoint Server 2010 üzerine yükseltilmesindeki performans yükünü ölçme ve doğrulama ile ilgili fayda sağlanabilir.

Content Management Interoperability Services (CMIS)

CMIS, connector ve web part aracılığı ile içerik yönetiminde birlikte çalışmayı arttıran bir tooldur.

Security Configuration Wizard

SCW, SharePoint ve Admin ToolKit kurulduktan sonra Windows Server 2008 SP2 ya da 2008 R2 üzerine eklenen bir rol. SCW?yi bir Security Best Practice olarak düşünebiliriz. SCW, SharePoint üzerinde güvenlik açıkları için, tehdit oluşturan durumlar için daha duyarlı bir ortam oluşmasını sağlar.

User Profile Replication Engine Konfigürasyonu

Adından da anlaşılacağı üzere User Profile Replication Engine, User Profile Service Application ile kullanıcı profillerinin, notlarının, sosyal taglerin, replikasyonunu sağlar. Bu replikasyon tek yöne ya da her iki yöne de olabilir. Ayrıca UPRE sadece Windows PowerShell ile çalışan bir uygulama, dolayısıyla Windows PowerShell?e ihtiyacınız olacak ve aşağıdaki komutlarla ilgili konfigürasyonu yapabiliyor olacaksınız.

UPRE?yi konfigüre edebilmek için Windows PowerShell 2.0 kullanmak gerekiyor. Aşağıda PowerShell cmdlets?ler mevcut:

   Get-SPProfilePropertyCollection

 

   Start-SPProfileServiceFullReplication

 

   Start-SPProfileServiceIncrementalReplication

 

   Start-SPProfileServiceRecoveryReplication

 

  Stop-SPProfileServiceIncrementalReplication

1,582 total views, 2 views today

Leave a Comment

Previous post:

Next post: