Portal Kullanımını Arttırmaya Yönelik Önlemler

1 February, 2011

SharePoint proje takımı için proje boyunca yaşadığınız en büyük sorun nedir diye sorsalar, en kusursuz projede dahi ?mükemmel bir portal hazırladık ama kullandıramıyoruz cevabını? alabilirsiniz?

İşte tam bu noktada SharePoint?in bir software olmaktan çıkıp innovation için  eşsiz bir destek aracı olduğunu görüyoruz. Kurumsal bir firmanın portali ile ilgili kullanımı arttırmaya yönelik yapabilecekler arasında departman sorumluları ile sıkı bir iletişim içinde olmak büyük önem taşıyor.

Bugüne kadar ki tecrübelerimde gördüğüm kadarıyla aşağıdaki önlemler ya da yapılan değişiklikler portal kullanımını arttırmada önemli rol oynuyor.

  • Satış, Mali İşler, Pazarlama ve diğer üst departman yöneticileri ile portalin çalışanlar arasındaki kullanımı ve yaygınlaşmasına yönelik sıkı iletişim içinde olmak. Yöneticilere bazı telkinlerde bulunmak, örneğin; çalışanlardan herhangi bir istekde bulunacağı zaman portal üzerinden göndermesini ya da portale yükleyerek oradan almasını istemek.
  • SharePoint ürünlerinin olduğu yerde Outlook olmaması pek muhtemel değil. Outlook ve SharePoint entegrasyonunu sağlayarak, Outlook üzerinde SharePoint kütüphaneleri ya da takvim kullanımını sağlamak.
  • Bütün kullanıcıların network üzerinden group policy ile internet ana sayfalarını portal olacak şekilde değiştirmek ya da ?sık kullanılanlar? a portali eklemek.
  • Portal anasayfasını sürekli güncellenen webpart?lar ile zenginleştirmek, görselliğe önem vermek.
  • Şirket aktiviteleri ile ilgili duyuruları, aktiviteler sonrasındaki fotoğraf-video paylaşımlarını portal üzerindeki araçlar ile yapmak.
  • Microsoft Office dökümanlarını portal üzerinde metadalar ile kullanılabilir hale getirmek.
  • Portal?in mobil tarafı ile ilgili geliştirmeler yaparak bir yandan mobil kullanıcıların da kullanım oranını arttırmak.
  • Tüm bunların yanında eğer bir şirket içi portal söz konusu ise bunu herkesin dışardan bağlanacağı bir yapıya kavuşturmak kullanımı kesinlikle arttıracaktır.

Şimdilik aklıma gelen bunlardı. Umarım faydalı olacaktır.

Görüşmek üzere.

1,078 total views, 2 views today

Leave a Comment

Previous post:

Next post: