PowerShell ile IT Administering

8 February, 2011

Bir IT Profesyonelinin, SharePoint Yöneticisinin ya da Sistem Yöneticisinin bir GUI ekranında harcadığı zamanlarla ilgili bazı değerleri kontrol ettim. Aynı zamanda PowerShell ile bu işlemlerin kod yazımı ve istenilen değerlerin geri dönmesinde geçen süre ile karşılaştırdım.

imageÖrneğin ekranları kullanarak AD?de bir kullanıcı ya da grup oluşturmak ile PowerShell kullanarak oluşturmak arasında yaklaşık 9 kat hızlı olabiliyorsunuz. Yine bir SharePoint Web App, List ya da Site oluşturmak için ekranları kullanmak yerine PowerShell ile bu işlemi gerçekleştirmek arasında 12 kat hız farkı oluşabiliyor? Bunlar benim yaptığım işlemlerde belirlediğim değerler üzerinden ulaştığım rakamlar.

Ayrıca unutmayın, ?PowerShell unutmaz?; PowerShell kodlarınızı bir yerde saklarsanız, daha sonra aynı işlemi yapmak istediğinizde sadece o kodu çalıştırmanız yeterli olacaktır ya da script yazarak bunu daha seri hale getirebilirsiniz. Oysa GUI ekranlarında en fazla auto comp.?dan faydalanabilirsiniz, aynı adımları tekrar tekrar yapmak durumundasınız?

PowerShell?li günler?

1,463 total views, 2 views today

Leave a Comment

Previous post:

Next post: