Neden PowerShell? – 1

13 March, 2012

Neden PowerShell sorunusunun çokca cevabı var, birlikte biraz tartışalım;

PowerShell bütün yeni nesil Microsoft ürünlerinde, SQL Server, SharePoint, System Center Family, Exchange gibi bir çok üründe adeta sistemlerin damarları gibi.

Tabi bütün GUI arayüzlerine aşina olamayabilirsiniz, örneğin her yeni ürün yeni bir GUI ekranı demektir ya da yeni olmasa da bilmediğiniz bir ürünün GUI ekranında yabancılık çekebilirsiniz, bu süreklilik arz eden bir durum, yıllarca yeni çıkan ürünlere alışmaya çalışıyoruz. Bütün bunların yanında bir user açmak için dahi AD üzerinde onlarca adımdan geçerek uğraşmaktasınız. Özellikle SharePoint gibi web arayüzü ağırlıklı ürünlerde oldukça kolaylık sağlayan bir araçtır PowerShell.

PowerShell tüm bunlarla uğraşmaz, PowerShell istenilen neyse, onu yazmanızı bekler ve sadece kod olarak uygular.

  • PowerShell tutarlıdır; PowerShell öğrendiğinizde yeni versiyonu çıkan bir sunucuyu baştan aşağı test edip, didik didik etmenize gerek kalmaz, sadece yeni çıkan PowerShell cmdlets’lere bakarsınız. Daha doğru bir tanımla PowerShell arayüz alışkanlıklarını-zorluklarını ortadan kaldırır.
  • PowerShell hızlıdır; PowerShell ile bir kodu saniyeler içerisinde yazarken, aynı işlem için bir GUI ekranında 10 dk harcayabilirsiniz.
  • PowerShell Cloud gibidir; IT AaS dönüştüğü zamanımızda “cloud”un bir çok uygulamayı artık bir servise dönüştürmesi gibi, PowerShell GUI’e ihtiyaç duymaz, onları sadece koda dönüştürür.
  • PowerShell zevkli ve kolaydır; Sanılanın aksine PowerShell zor bir araç değildir, sadece ilgi bekler, PowerShell ile yazdığınız bir çok komuttan başka komutlar üretebilirsiniz ya da keşfedebilirsiniz. Komutlarda oldukça mantıklı ve birbirini çağırıştırır.
  • PowerShell güvenli ve hızlıdır; PowerShell üzerinde yapacağınız bir çok işlem öncesinde neler olacağını tahmin edebilirsiniz, sonrasında uygulayabilirsiniz. Bunun yanında GUI ile yaptığınız işlemlerde hatalar konusunda çok fikir yürütemeyebilirsiniz, ya da hata sonrasında event viewer’a giderek hatayı ayrıştırıp bulmanız gerekir. Oysa PowerShell size anında cevap verir!

Şimdilik bu kadar, devam edecek…

1,782 total views, 1 views today

Leave a Comment

Previous post:

Next post: