Windows PowerShell için Microsoft Script Explorer!

9 April, 2012

PowerShell hayat kurtarmaya devam ediyor… Yazılan scriptler belki saatlerinizi alabilir ancak sonunda sağladığınız otomasyon günlerinizi kurtarabilir.

PowerShell üzerinde yapmak istedikleriniz için bazen aradığınız scriptler olmuş olabilir ve bunları bulmakta da zorluk çekmiş olabilirsiniz. Bazen ben de aradığım scriptleri bulamıyor ve zaman kaybediyorum.

PowerShell Script Explorer! Tam aradığımız tool şüphesiz… Technet Script Center üzerinde ve bir çok arama seçeneği ile ihtiyacınız olan scriptleri, modül modül getiriyor ve bunları lokalinize kaydedip bir kolleksiyon oluşturmanıza olanak sağlıyor.

Kurulum: http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?displaylang=en&id=29101

Basitçe kurulumu gerçekleştirdikten sonra direk ihtiyacım olan script için arama yapıyorum. Doğru script’i bulduktan sonra aşağıdan Save diyerek devam ediyorum, bu arada script’in sahibi deSerkan Varoğlu imiş.

Anlaşıldığı üzere script dosyasını localdeki kolleksiyonumuza kaydediyoruz…

Daha sonra işaretlediğim yerlere dikkat ederseniz localde arama yaptırım ihtiyacım olan scripti bulup hemen kullanmaya başlıyorum.


Onlarca sunucunun olduğu bir yapıda scriptlerin işimizi ne kadar kolaylaştırdığı hiç şüphesiz, tabi PowerShell Script Explorer’da bir torrent mantığı ile imdadımıza yetişip, hem arama tarafında hem de kolleksiyon oluşturup aradıklarımıza daha hızlı ulaşma ve paylaşım açısından oldukça güzel bir araç…

İyi eğlenceler.

Not: Sistem gereksinimlerine dikkat;

Windows 7 Service Pack 1, Windows 8 Consumer Preview, Windows Server 2008 R2 SP1, Windows Server 2008 Service Pack 2, Windows Server 8 Beta, Windows Vista Service Pack 2

  • Windows PowerShell 2.0/3.0 ISE (Client computer that is to run Script Explorer as an add-on)
  • Microsoft .NET Framework 4

2,772 total views, 2 views today

Leave a Comment

Previous post:

Next post: