Şub
26
2013

RD Servisleri ve Lisanslama Altyapısı Nasıl Çalışıyor?

Windows Server 2008 R2 ile artık “Terminal Services” olarak bildiğimiz feature’larda 2008 R2 ile birlikte “Remote Desktop Services” olarak hem isim değişikliği hem de altyapı tarafında bazı değişikliklere gidildi.

Remote Desktop Services ile “terminal server” diye tanımladığımız sunucular artık arka tarafta bir server parkı gibi bir altyapı ile çalışıyor. Oldukça karmaşık olan Terminal Server ve lisanslama konuları biraz daha netleşmiş durumda ve rollerin dağılımı ile(kaynağınız varsa) işinizi daha da kolaylaştırıyor.

Bir projede büyük bir datacenter’a sahip olan bir müşterinin “terminal server” ihtiyacını Windows Server 2008 R2 ile birlikte aşağıdaki şekilde planladığımızı varsayalım.

rdservices

Örnek topolojideki bazı kavramları açıklamakta fayda var;

(Sunucular Windows Server 2008 R2 olmalı)

  • RD Session Host Server: Bu serverlar tamamen “terminal server”lar (R2 ile Remote Desktop Servers) ne amaçla kullanılacaksa, hangi uygulama kullanıcılara sunuculacaksa onun kurulduğu ve yönetildiği sunucudur, birden çok kurulabilir ki RD Licensing Server da buraya devreye girecek. Tamamen bir uzak sunucu olarak çalışır, tek amacı bu olmalıdır.
  • RD Licensing Server: Aslında RD Licensing Manager dememiz daha doğru ancak burada bir sunucu rolü gibi kurduğumuz için Server demeyi tercih ettim, adından da anlaşılacağı üzere bu sunucu sadece lisanslar ile ilgileniyor, örneğin Microsoft Clearinghouse internet üzerinden bütün lisansları aktif etmenize yarayan bir database ve bu database’i sanki internal olarak kuruyormuş gibi düşünebiliriz ve bizim Microsoft Clearinghouse’larımız (RD Licensing Servers) internal’dan gelen(Remote Desktop Session Hosts) lisans request’lerini cevaplayarak ilgili authentication mekanizmasını çalıştırır. Kendi üzerindeki lisans database’ini de Microsoft Clearinghouse’dan alır.

Windows Server 2012 Direct Access ile birlikte RD Session’lar çok daha hızlı ve esnek bir yapıya kavuştu. Windows 8 kurulu herhangi bir client, herhangi bir yerden internete bağlandığı andan itibaren hiç bir işlem yapmadan sadece Remote Desktop sunucusunun adını yazarak ilgili sunucuya sorunsuz ve en hızlı yoldan bağlanıyor olacak. Bu üst düzey yöneticiler ve bazı adımlarda zorlanan kullanıcılar için hem en güvenli hem de en hızlı yol.

 2,596 total views,  2 views today

Leave Your Comment

 
Powered by Wordpress and MySQL. Theme by openark.org