Operations Manager 2012 ile DPM 2012 RBA

10 May, 2013

Windows Server 2008 ile NTBackup üzerinden malesef artık tape ünitelerine backup alınamıyor, Microsoft’un bu konuda yönlendirdiği adres ise veri güvenliği ve yedek konusundaki ürünü olan DPM(Data Protection Manager).

DPM ile rahatlıkla bir tape ünitesini backup alıyorsunuz ve istediğiniz herhangi bir Server üzerinde operasyonları delegate edebiliyorsunuz.

Eğer lokasyonlarda Backup Admin’lerinizi yetkilendirmek ve DPM ile tape ünitelere Windows Server 2008 üzerine ya da Windows Server 2012 üzerine kurulu bir DPM ile backup alabilmelerini isterseniz burada aklınıza RBA gelebilir, DPM 2010 ve DPM 2012 ile birlikte RBA yapabilmek mümkün olsa da bunun bazı gereksinimleri ve dikkat adımları bulunmakta.

SCOM entegrasyonu öncesinde RBA olmadan dağıtık DPM yapısının nasıl olduğunu görelim;

dpm_2012_before_rba

 

Ve sonrasında Operations Manager 2012 ile birlikte RBA yapılarak Central Console aracılığı ile DPM’in ve backup operasyonların nasıl yönetildiğini görelim;

dpm_2012_scom_after_rba

Diagram’ı incelersek;

  • Bütün lokasyonlar için DPM kurulumu gerekiyor
  • Tüm yönetim ve operasyon dedicated DPM’ler üzerinden değil DPM Central Console kurulu sunucu üzerinden RBA ile yetkilendirilmiş BackupAdmin’ler tarafından gerçekleştiriliyor.

Yapının genel gereksinimlerinin yanında, bu ortamın teknik gereksinimlerini ve adımlarını aşağıda bulabilirsiniz;

  • DPM Role Based Access için System Center Operations Manager 2012 olmazsa olmaz bir gereksinim.
  • SCOM 2012 üzerinde DPM Central Console kurulmalı ve ilgili Management Pack’ler Operations Manager’a import edilmeli. MP’leri(DPM Setup dosyalarının içinde SCDPMManagementPacks’in altında bulunabilir) import ettikten sonra Central Console’un kurulumu ile birlikte adı üstünde artık SCOM Server DPM için bir “Merkezi Konsol” olmuş olur ve bütün altyapıyı, bütün monitoring’i buradan yapabilmenize olanak sağlar.
  • Son olarak DefaultRoleConnector.exe çalıştırılarak ilgili Profile’ların Operations Manager üzerine import edilmesini sağlamanız gerekiyor;

DefaultRoleConnector.exe için yine SCOM üzerinde bulunan (Central Console componentlerini kurmadan bu dizini göremezsiniz, bu nedenle adımları sırayla yapmanız gerekiyor) C:Program FilesMicrosoft DPMbin dizininde bulabilirsiniz.

defaultroleconnector

Operations Manager’da User Roles’a gittiğinizde DPM profillerinin geldiğini görebilirsiniz.

dpm2012_rba_profiles

Şu anda Operations Manager 2012 üzerinden verilen Role Based Access yetkileri ile DPM admin’leri Central Console kullanarak istedikleri herhangi bir DPM Server üzerinden herhangi bir lokasyondan tape backup ünitelerine ilgili operasyonları gerçekleştirebiliyor olacaklar.

Unutmadan; bu yetkilendirme object bazlı değil tamamen operasyonel bir yetki, yani bir profil için sadece herhangi bir obje örneğin şu admin sadece Lync’i ya da SharePoint’i backup alabilsin diyemiyorsunuz. Detaylı bilgi Profil’lerin description kısmında yazmakta.

SP1 ile birlikte adımlarda bazı değişiklikler ya da gereksinimler ortadan kalkmış olabilir.

2,491 total views, 2 views today

Leave a Comment

Previous post:

Next post: