Exchange Server 2013, Cluster Dynamic Quorum ve File Share Witness

21 July, 2013

Windows Server 2012 ile bir çok yeni kolaylık beraberinde gelmeye devam ediyor, büyük ölçekli bir projede ürün ortamına almış olacağım bir tasarımdan ve faydalarından söz etmek istiyorum(Cluster Dynamic Quorum).

Exchange Server 2013 üzerinde DAG yapınızı oluşturmaya çalıştığınızda karşınıza şöyle bir ekran gelecektir;


File Share Witness için Exchange Trusted Subsystem üyeliğinde yaşadıklarınızı tahmin ederek çok da hoşa gitmeyen bir uyarı olduğunda hem fikiriz. Üstelik tek sayılı node modelinde neden File Share Witness ihtiyacım olsun ki? Ya da burada “The Witness Server is a required property for all DAGs, but it is used only when the DAG contains an even number of members.”‘ın tam olarak anlatmak istediği nedir? Ben ilk olarak çift sayılı node modeli kullanılmasına rağmen File Share Witness kullanılmıyor ve split
brain senaryoları ortaya çıkıyor, dolayısıyla Microsoft bunu zorunlu hale getirerek, çift sayılı node modelinde gerektiğinde kullanılacak, tek sayılı node modelinde gerekmediği için kullanılmayacak şeklinde bir konfigürasyon tanımlamıştır diye düşünmüştüm.

Benimkisi uyarı cümlesinden çıkan tanıma bağlı mantıklı bir tahmin gibi görünsede tamamen salladığımı söylemeden geçmiyorum 🙂

Konuya dönersek bu uyarının nedenini daha sonra Windows Server 2012 Failover Cluster özelliğinin eski sürümlerden farkı olarak gözümüze çarpan Cluster Dynamic Quorum‘u inceleyince anladım.

Şimdi öncelikle DAG modellerine ve alternatif node majority, node and file share majority senaryolarına bir göz atalım.

Biliyorsunuz DAG tamamen Windows Failover Cluster ile çalışıyor, çalışmak zorunda, dolayısıyla Windows Failover Cluster üzerindeki majority yani çoğunluk senaryolarını biraz karıştırmış olmamızda fayda var.

File Share Witness neden kullanılır?

Tek sayılı node modelinde yani 3 node, 5 node ya da 7 node gibi, çoğunluğu koruyacağız zaman üzerindeki node sayısının 2’ye bölünememesi sebebiyle yine tek sayı olarak bölünecektir. Bu da çoğunluk her zaman bir tarafta kalmasına ve quorum’un mantıklı olarak devam etmesine sebep olur. Örneğin 3 node’lu bir modelde çoğunluk en az 2 node ile sağlanabilir. Dolayısıyla bu durumda çoğunluk için şahitlik edecek herhangi bir tanığa (File Share Witness) ihtiyacımız yok.

Çift sayılı node modelinde ise çift sayı her zaman çift rakamlara kalansız bölünebileceğinden dolayı çoğunluk hesaplamasında karşımıza bazı sorunlar çıkacaktır. Örneğin 4 node’lu DAG yapısında 1 ya da 2 node replication’ı kaybettiğinde ortaya bir split brain sendromu çıkacaktır, bu nedenle çoğunluğu oylayacak bir şahide yani File Share Witness a ihtiyaç doğacak, bunun daha mantıklı açıklaması ya da formül modeli var;

N Node sayısı
2 Bölünecek değer
+1 File Share Witness

Detayına aşağıda değiniyor olacağız.

Öncelikle Node Majority‘ye baktığımızda;


 

Node and File Majority ise yani File Share Witness kullanılan senaryoda;

Bütün bu senaryolardan sonra artık Windows Server 2012 Failover Cluster içerisinde bir yenilik olarak gelen Cluster Dynamic Quorum‘a bakalım;

Cluster Dynamic Quorum ile birlikte cluster node’ları ve oylamayı otomatik olarak ayarlamaya başlayacak. Tek tek her node’u kontrol ederek kaybedilmiş node’lar için oylama yapılmayacak, tekrar bu node aktif olursa yeniden oylaması kabul edilecek.

Bu şu demek oluyor, eğer Exchange üzerinde kullandığım DAG, Failover Cluster içinde Cluster Dynamic Quorum “enabled” olarak kullanılıyorsa;

5 node ve File Share Witness(ki artık zorunlu) olan bir cluster yapısında, belirlediğim DynamicWeight parametrelerine bağlı olarak bir node down olduğunda bu node için oylama kaldırılacak başka bir ifadeyle bu node için oylama aranmayacak ve 5 node’lu olan cluster yapısı 4 node’lu hale gelmiş olacak, işte File Share Witness ampülü burada yandı.

Microsoft bütün DAG tasarımlarında File Share Witness kullandırarak Cluster Dynamic Quorum gibi durumlarda FSW’nin aktif olarak rol alacağı senaryolar için bir tampon koymuş oldu.

Cluster Dynamic Quorum ile özellikle Site Resilient projeleri esneklik kazanmış olacak, tasarım öncesi kesinlikle göz önünde tutulması gereken önemli bir Windows Server 2012 yeniliği.

2,349 total views, 1 views today

Leave a Comment

Previous post:

Next post: