SCOM 2012 Heartbeat Nedir? Nasıl Çalışır?

9 October, 2013

Türkçeye “kalpatışı” olarak çevirebiliriz. Yöneticiler ekipleri ile sürekli iletişim kurmak isterler ve onların gün içinde çalışıyor olduklarını görmek, hatta uyuyorlar mı diye kontrol etmek isteyebilirler. İnsanlar “kalpatışları” durana kadar çalışsın istiyorlar :).

Günümüzde bu döngü nasıl sağlanıyor şöyle bir düşündüğümüzde ilk aklımıza telefon gelebilir, fakat telefon hem anlık olarak geri dönüş sağlamaz hem de on-demand çalışan bir altyapı olduğu için yeterli değil. Bunun yerine “bilgi çalışanı” modelini ele aldığımızda her çalışan sürekli bilgisayar başında ve sürekli online olmalıdır, anlık olarak da ekip arkadaşlarının durumlarını ve belki nerede olduklarını bilmek isteyebilir.

İşte tıpkı bu ihtiyaçlar Management Server ve OpsMgr Agent arasında da var. Management Server, Agent’ını sürekli çalışıyor olarak görmek istiyor, bunu da ondan belli zamanlarda heartbeat dediğimiz kalpatış’larını dinleyerek sağlıyor. Heartbeat’ler sağlıklı dönmezse acil durum bildiriyor.

Teknik detaylara inersek, agent her 60 saniyede bir management server’a 5723 UDP üzerinden heartbeat sinyali gönderir, kabaca “ben ayaktayım” der. Devamında eğer agent 4 defa heartbeat göndermeyi başaramazsa Management Server’da “Health Service Heartbeat Failure” alerti düşer ve hemen ardından Management Server bu alert’i görerek agent’a ping atmaya çalışır, ping de başarılı olmazsa alert “Failed to Connect to Computer” olarak değişir, başarılı olmazsa değişmez.

Bu güzel grafikte döngünün nasıl gerçekleştiği açıkça anlatılıyor.


Kısacası “Health Service Heartbeat Failure” alerti görüldüğünde bilgisayara erişim var, ancak agent ile ilgili bir sıkıntı var anlamına geliyor, “Failed to Connect to Computer” görüldüğünde ise Management Server hiç bir şekilde bilgisayara erişemiyorum demektedir.

2,470 total views, 1 views today

Leave a Comment

Previous post:

Next post: