Kas
16
2013

BYOD (Bring Your Own Device) Nedir?

BYOD kısaca; çalışanların notebook, akıllı telefon gibi mobil cihazlarını kendilerinin getirmelerine olanak verecek bir altyapı modelinin sloganıdır. BYOD (Bring Your Own Device – Kendi Cihazını Getir) bir teknoloji olmaktan öte bir model teknoloji ya da bir kültür diyebiliriz. Bu arada BYOD bir özgürlüğü de beraberinde getiriyor. Şirket politikaları gereği belirlenmiş olan spesifik bir laptop, tablet ya da akıllı telefon değil de çalışanın kendi zevklerine göre satın almış olduğu mobil cihazını kullanmasına imkan sağlıyor.


Aslında BYOD’un çıkış noktası tasarruf. BYOD‘a geçmeden önce şöyle bir hayal edin; şirket aracını kullanan bir çalışan benzin tasarrufu için gerektiği yerde insiyatif kullanıyor mu? Şirkete daha az masraf olması adına aracı kendi aracıymış gibi mi kullanıyor? Yoksa zaten “şirket aracı” diyerek biraz daha mı gaza yükleniyor? Şüphesiz 2. ihtimal çok daha kuvvetli. Bunun bir nedeni de şirket araçlarının ya da şirket değerlerinin çalışanlara bir motivasyon aracı olarak sunulmaktan öte gerçek birer “araç” olarak sunulması..

Kendi Cihazını Getir olarak türkçeleştirebileceğimiz BYOD, IT’nin asıl işi olan bilgiyi yönetmek ve geliştirmek hedefine yardımcı oluyor. BYOD ile artık özellikle son kullanıcı mobil cihazları(notebook, akıllı telefon, tablet) bakım-onarım gibi sorumluluklar hafifliyor ve zamanla IT’nin işi olmaktan çıkıyor. “Kendi Cihazını Getir” ile artık bir çok kurumda alışkanlıklar değişecek, özellikle mobil hayatın yükselen trend teknolojilerle uyumu için IT’de BYOD altyapısı sunulacak.

Çalışanların büyük çoğunluğu kişisel cihazlarını da iş için yoğun olarak kullanıyor, buna en güzel örnek kişisel akıllı telefonlara kurulan mail hesapları verilebilir.

Aşağıdaki tabloda %67’lik dilim kendi cihazını iş hayatında da kullananlar, %24’ler kullanmayanlar olarak görülüyor.

Bu oranlar ciddi bir özgürlüğün ve buna bağlılığın ifadesi. Mobil hayatın sunduğu özgür platformlar şirketlerin IT departmanları tarafından da göz ardı edilmemeli ve çalışanların kişisel cihazlarını zorluk çekmeden iş hayatlarında kullanabilecekleri, şirket kaynaklarına erişebilecekleri platformlar BYOD için uygun hale getirilmeli.

Bir daha ki yazıda BYOD(Kendi Cihazını Getir)’ın getirdiği riskler ve faydaları inceleyeceğiz.

 2,040 total views,  1 views today

tags: , ,
posted in Cloud, Mobil by Yavuz Eren

Follow comments via the RSS Feed | Leave a comment | Trackback URL

Leave Your Comment

 
Powered by Wordpress and MySQL. Theme by openark.org