SCCM 2012 Automatic Deployment Rule – Failed to download the update from internet Error = 5

22 January, 2014

Configuration Manager 2012 üzerinde software update’ler için automatic deployment rule oluştururken başlıktaki hatayı alıyor olabilirsiniz (failed to download the update from internet. error = 5). Biraz daha detaya inerek hatanın nedenini anlamaya çalışalım;


Failed to download the update from internet. Error = 5

Çok fikir vermiyor, error lookup ile biraz daha derine inelim;


Biraz daha netleşmiş oldu, ilk başta internetten indirmekle ya da proxy ile ilgili sorunlar akla gelebilir. Fakat sorun açıkca windows file permission‘ları ile ilgili.

Deployment package oluştururken belirtmiş olduğunuz share folder path’i için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var;

  1. Herhangi bir disk volume’ü üzerinde bu şekilde updateleri tutacağınız root folder oluşturun;

    Örneğin E: dizininde tüm update package’lar için oluşturduğum bir folder var;


  2. Bu folder’ın altında Windows 8.1 Updates adında sub folder oluşturuyorum (Windows 8.1 client makinalar için automatic deployment rule yazıyorum ve deployment package için bu path’i kullanacağım.)

  3. Bu adımdan sonra önemli olan root folder (Update Packages) permission’ları.

4.  Yukardaki şekilde share ettikten sonra, share permissions‘ı kontrol ederek Everyone‘ın var olduğundan emin oluyorum.


Benim primary site sunucum tek bir makine üzerine kurulu ve WSUS’da yine aynı sunucu üzerinde olduğu için başka bir şey yapmama gerek kalmadan update’leri çekebiliyor olacağım. Fakat ilgili update folder’ı farklı bir sunucu ya da file server üzerinde açılırsa folder’a ait Security Permissions üzerinde SMS Provider sunucusu (SCCM sunucusu) ve bu konfigürasyonu yapmakta olduğunuz user(genelde sccm admin account olur) için en az write yetkisi verilmesi gerekir(Siz yine de change verin).

2,457 total views, 1 views today

Leave a Comment

Previous post:

Next post: