Kas
17
2014

Microsoft Enterprise Mobility Suite

Artık yeni bir döneme giriyoruz. Yeni dönem yeni çözümler ve bir vizyon ile ortaya çıkıyor. Mobilite artık tüm kurumların öncelikli gündemi ve olmak zorunda. Bundan 10 sene önce henüz tabletler ortaya çıkmamış, internet hızları hala çok düşük seviyelerde ve mobil cihazlar bu kadar ivme kazanmamıştı. Günümüze baktığımızda tüm kurumsal ve sosyal iletişimin neredeyse %80’i mobil cihazlar üzerinden iletişim kuruyor. Cihaz çeşitliliği ve bu çeşitliliğin getirdiği yönetim zorlukları BT departmanlarını artık People-Centric dediğimiz insan odaklı yönetime doğru itiyor.

Daha önce bu blogda BYOD(Bring Your Own Device) konusuna ve getirdiği faydalara-risklere değinmiştik. Bu yazılara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz;

Bring Your Own Device Nedir? http://www.yavuzerendemir.com/2013/11/16/byod-bring-device-nedir/

BYOD’un Faydaları ve Getirdiği Riskler http://www.yavuzerendemir.com/2013/11/24/byodun-getirdigi-faydalar-ve-riskler/

Her çalışanın kendi cihazı ile kurumsal networke erişebilmesi, dökümanları güvenle yönetebilmesi artık olmazsa olmaz bir ihtiyaç. Bu esneklik ile bir çok kurum zaman ve birlikte çalışma ile verimliliği ve BT yönetimlerini tamamen dönüştürüyorlar. Bu dönüşüm beraberinde yeni alışkanlıklarr ve çözümler gerektiriyor.

Microsoft çarpıcı biçimde bulut, mobil ve cihaz sektöründe yaptığı yatırımlarla bir çok rakibini şimdiden geride bıraktı.

 

Enterprise Mobility Suite
EMS bir ürün adı değil, bir çözümler bütünü. 3 ana bileşenden(servisden) oluşuyor;

  • Microsoft Azure Active Directory Premium
  • Microsoft Intune
  • Microsoft Azure Righst Management


Microsoft 20 yıla yakın bir geçmişe sahip olan client management ürünü System Center 2012 R2 Configuration Manager ile tüm çalışanların mobil cihaz, pc gibi tüm envanterini, uygulamalarını, desteğini uzaktan kolaylıkla yönetmekle beraber kurum dışında dünyanın neresinde olursa olsun Microsoft Intune ile de aynı desteği genişletiyor. Intune entegrasyonu ile beraber gelen bulut alışkanlıkları diğer servislerin de kapısını aralıyor. Tam bu noktada kritik öneme sahip kimlik yönetimi için ise Microsoft
Azure Active Directory Premium ile erişim güvenliğini sağlarken, Microsoft Azure Rights Management ile döküman güvenliğini sağlayarak EMS(Enterprise Mobility Suite)‘i tamamlıyor.

EMS ile artık datacenter tarafındaki yönetimi genişletiyor ve böylece içerde ya da dışarda tüm çalışanlara anlık destek ve erişim imkanı sunabiliyorsunuz.

MDM sektöründeki Air Watch ve Mobile Iron gibi diğer ürünlere baktığımızda BT çalışanlarının alışkanlıklarından farklı bir arayüze ve donanımsal altyapıya ihtiyaç duyduklarını görüyoruz. Oysa Microsoft Intune hiç bir donanım ihtiyacı duymadan ve mevcut client management(System Center 2012 R2 Configuration Manager) ile tamamen entegre olarak daha önce tecrübe edilmiş bir arayüz ile çok daha kolay ve esnek kullanım sunuyor.

Alışkanlıklar hızla değişmeye devam edecek. Bu değişimin en önemli oyuncuları bulut ve mobil. Şimdiden tüm planlarınızı bu iki bileşen üzerinde kurgulamanızda fayda var.

BYOD ile başladığımız bu serinin devamında biraz daha teknik detaylara ve gerçek hayat senaryolarına yer vererek devam edeceğiz.

 2,220 total views,  1 views today

Leave Your Comment

 
Powered by Wordpress and MySQL. Theme by openark.org