Ara
29
2014

SCOM 2012 ile HP Blade Sunucu İzleme

System Center 2012 Operations Manager ile bir çok HP ürünü rahatlıkla monitor edilebilir. Bu monitoring işlemi için HP’nin sunduğu management pack’ler ve bir kaç konfigürasyon ihtiyacı bulunuyor. Blade sunucular için de ayrıca geliştirilmiş bir MP var. Ancak diğer ürünler gibi management pack’leri scom’a import etmek yeterli olmuyor. Aşağıda konunun detaylarına değinmeye çalışacağım;

Elimizde ne var?

 • System Center 2012 R2 Operations Manager
 • HP BladeSystem c7000 Enclosure
 • HP BladeSystem Management Pack for System Center 2012 (burdan)

HP BladeSystem Management Pack için daha önce kullanılan linkler artık HP OneView ürününe yönlendiriliyor. HP OneView tüm HP ürünleri için izlemeyi merkezileştiren ve çok daha kolay hale getiren bir ürün. Biz de eski Blade MP’leri kullanmak yerine HP OneView ile gelen SCOM Integration Kit’i kullanacağız.


Proje öncesi topoloji çok önemli, hangi rol hangi sunucu ile nasıl haberleşiyor bunu görmek, sonradan çıkacak bir sorunu şimdiden önler.

Topolojiyi şu şekilde planladım;

(Sonradan makaleyi incelediğimde topolojinin net olmadığını farkettim. Aşağıda aslında 2 örnek topoloji paylaşmıştım. İlk senaryoda SCOM 2012, HP Device Monitor Console ve HP Device Monitor Service aslında aynı sunucu üzerinde ancak çizim çok doğru olmamış gibi. İkinci senaryoda ise SCOM 2012 ve HP Device Monitor Service yine aynı sunucuda fakat bu kez HP Device Monitor Service ayrı (remote host) sunucuda.)


Aksiyon planı aşağıdaki gibi;

 1. SCOM Integration Kit kurulumu
 2. Management Pack’lerin SCOM’a import edilmesi
 3. SNMP ayarları
 4. HP Device Monitor Console ile Onboard Admin’e bağlantı
 5. SCOM ile BladeSystem Enclosure’ları izleme
 1. Yukardaki ekran görüntüsünde bulunan HP OneView’u indirdikten sonra aşağıdaki adımlarla devam ediyoruz;

  Burası karar noktası;

  Mevcut SCOM sunucusunda network monitoring ihtiyacı varsa HP Device Monitor Service’i aynı sunucuya kurmak destelenmiyor. Bunun nedeni DMC’nin SNMP Trap servisine ihtiyaç duyması. Başka bir sunucuya kurmayı seçerseniz biz SCOM Agent kurulu olan herhangi bir sunucuya kurabilirsiniz.

  Ben şimdilik SCOM üzerine kuruyorum ve bu management server ile network monitoring yapmadığımı varsayıyorum.


  Bu aşamadan sonra SCOM sunucusunda HP Device Monitor Console, HP Device Monitor Service ve HP Blade Management Pack‘lere sahibiz.

 2. HP Management Pack’leri SCOM’a import ederek devam ediyoruz. Integration Kit kurulduğunda C:Program FilesHP Scom Management PacksManagement Packs altına ilgili Mp’leri atar. 3. Bu aşamada yukarda kurduğumuz HP Device Monitor Service için SNMP ayarlarını yapacağız. SNMP ayarları için öncesinde Windows Feature olarak eklemiş olmalısınız.

  Enclosure’ları SNMP ile izlediğimiz için auth için community string’leri giriyoruz ve broadcast’e sebebiyet vermemek için ilgili onboard administrator adresini ve localhost ya da sunucusunun netbios adını (HP Device Monitor Service kurulu) giriyoruz.

  Artık SCOM sunucusu üzerine kurduğumuz HP Device Monitor Service’in gelen SNMP paketleri dinlediğine ve onboard administrator’ları eklemek için hazır olduğuna eminiz.

 4. HP Device Monitor Console’u açarak, Device Monitor Service aracılığı ile onboard administrator’ları ekliyoruz;

Onboard Administrator: HP BladeSystem Enclosure gibi sistemleri izlemek için kullanılan arayüzün adı. Bu arayüze bağlanarak izlediği tüm verileri SCOM’a aktaracağız, aslında yaptığımız şey bu.


Eğer Run as Administrator seçmezseniz malesef bağlanamıyor.

Localhost ya da Netbios adını yazarak Device Monitor Console üzerinden Device Monitor Service’e bağlantı sağlıyoruz.


Bağlantı sağlandıktan sonra Add Onboard Administrator diyerek ilgili Onboard Administrator sunucusunun IP’sini yazarak ekliyoruz.Onboard Administrator eklemeleri tamamlandıktan sonra onboard arayüzden SNMP’leri aktif hale getirmek gerekiyor. Bunun için arayüzden aşağıdaki şekilde SNMP’leri aktif ettikten sonra artık monitoring için herşey hazır olacak.


System Location İlgili bladesystem’i tanımlamak için herhangi bir şey yazabilirsiniz.
System Contact Gerekli değil
Read Community Community string girilecek, örneğin public
Write Community Community string girilecek, örneğin public
Engin ID String Gerekli değil


 6,993 total views,  1 views today

2 Comments to "SCOM 2012 ile HP Blade Sunucu İzleme"

 1. Bulent Delen wrote:

  Merhaba yavuz Bey makale için öncelikle teşekkür ederim.

  HP Server, Balde ve Storage ları daha önce kurduğumuz “HP Insight Control for Microsoft® System Center” ile izliyoruz, yeni bir site’da SCOM kurulumu yaptık ve buradaki HP donanımlarıda izlemek üzere kurulum yapacağız.

  Sorunum şu verdiğiniz link de BUYNOW dediğinizde aşağıdaki linke gidiyor, HP Oneview for Microsoft System center ISO sunu bulamıyorum burada.

  Rica etsem güncel ISO yu temin etmeme yardımcı olabilir misiniz.

  http://marketplace.hpe.com/category?catId=18964&reqCatId=5410249&catlevelmulti=18964_5410249&country=US&locale=en

 2. Yavuz Eren wrote:

  Merhaba,

  Yardımcı olmak isterdim ancak elimde ISO dosyası bulunmuyor.

  Bir tek şurada Download (https://www.hpe.com/nl/en/product-catalog/detail/pip.5390822.html#) görebildim ancak o da 404’e dönüyor, üzgünüm.

  İyi çalışmalar

Leave Your Comment

 
Powered by Wordpress and MySQL. Theme by openark.org