Eki
21
2015

Time Zone Güncellemesi için SCCM ile Hotfix Dağıtımı

Türkiyede yaz saati uygulaması (saatlerin bir saat ileri alınması) martın son pazar günü başlatılır ve ekimin son pazar günü bitirilir. Böylece yılın 5 ayında geri saat (UTC+2), 7 ayında ise yaz saati (UTC+3) kullanılır. (https://tr.wikipedia.org/wiki/Türkiyede_yaz_saati_uygulaması) Bu yıl yaz saati uygulamasının bitişi 1 Kasım tarihinde gerçekleşecek genel seçimlerde karışıklığa yol açabileceği sebebiyle, bir istisna olarak 25 Ekim‘den 8 Kasım tarihine ertelendi.

Windows sistemlerinde çalışan tüm client ve server sistemleri için 25 Ekim’de olması gerektiği gibi 1 saat geri alınarak yaz saati uygulamasına geçecek. Ancak bu beklenmeyen yüzlerce sorunun habercisi. Microsoft boş durmadı ve hızlıca bir Hotfix çıkardı. 100, 500, 1000 ve belkide 10000’lerce sistemi yöneten admin’ler için hızlıca çözülmesi gereken bu sorun için SCCM 2012 ile adım adım nasıl hotfix geçilir, inceleyelim.

Kısıtlı zaman nedeniyle teknik detaya girmeden “elimizde ne var” ne “nasıl yapılır” ve özellikle ekran görüntülerini paylaşarak, gerisini size bırakıyorum.

Gereksinimler

Update İçerikleri

Microsoft’un Daylight Saving Time & Time Zone isimli blog’unda yaklaşık 10 gün önce Türkiyedeki bu erteleme için hotfix yayınlacağını duyurmuştu, blog post’a ve hotfix update’lere buradan erişebilirsiniz;

Blog

http://blogs.technet.com/b/dst2007/archive/2015/10/09/upcoming-windows-dst-update-for-turkey-democratic-people-39-s-republic-of-korea-and-fiji.aspx

Hotfix Update

https://support.microsoft.com/en-us/kb/3093503

Bu hotfix’ler için aşağıdaki notu atlamıyoruz!

Prerequisites

To apply this hotfix, you must have the following update rollup or service pack installed for the indicated systems. There are no prerequisites to apply the hotfix to systems that are not listed here.

Windows 8.1 or Windows Server 2012 R2

http://support.microsoft.com/kb/2919355

Windows 7 or Windows Server 2008 R2

https://support.microsoft.com/en-us/kb/976932

Bat Dosyası

Bu hotfixleri geçmenin birden çok ve belki de daha hızlı yolları olabilir, ancak özellikle 10 bini aşan sayıda client yöneten müşterilerden gelen acil çağrılar için hızlıca çözüm üretmeye çalıştım. Bunun için ilk olarak bir BAT dosyası oluşturuyoruz;

Hotfix’leri indirdiğim klasörün altına ismi önemli olmayan bir bat dosyası oluşturdum;


Kodlar çok basit wusa kullanarak ilgili update’leri seçip stand alone olarak deploy edilen collection için çalıştıracak. Hepsi bu.


YAYGINLAŞTIRMA

Bundan sonrası SCCM adminleri için çocuk oyuncağı, kolay gelsin;

`
Burada örnek olması açısından policy’i client üzerinden çalıştırdım, yüzlerce client için bu mümkün olmadığından bu aşamada Right Click Tools kullanıyoruz.

 1,741 total views,  1 views today

Leave Your Comment

 
Powered by Wordpress and MySQL. Theme by openark.org